sobota, 19 kwietnia 2014

Sobota z jajem #3 ŚwięconymŚwięconym nazywa się pokarmy święcone w Wielką Sobotę w katolickich kościołach Polski, austriackich regionach Styrii, Karyntii, Tyrolu, Bawarii oraz ku mojej uciesze w norweskim Tromsø. 

Koszyczkowy MUST HAVE

Symbolika wielkanocnego koszyczka jest bardzo prosta. Symbolizuje on Zmartwychwstanie, tryumf życia nad śmiercią oraz nowe życie. Potrawy w nim zawarte mają zapewnić płodność, dostatek, zdrowie całej rodziny oraz gospodarstwa na najbliższy rok. Dodatkowy akcent w postaci przypraw, które oznaczają siłę, chronią przed zepsuciem, a nawet posiadają magiczne właściwości odstraszania złych mocy. Bardzo dobrze jeśli większość nich pochodzi z samodzielnego wyrobu, jak np. wędlina bądź wypieki.

W podstawowym składzie święconki są: baranek, jajka, wędlina, chleb, chrzan, sól, pieprz i ocet, ciasta. 

Koszyczek, najczęściej wiklinowy, przystraja się listami bukszpanu lub baziami. Nie bez znaczenia właśnie te rośliny mają swoje miejsce w koszyczku. Zielony kolor jest symbolem nadziei i odrodzenia. Bukszpan to nadzieja na zmartwychwstanie, bazie zaś mają zapewnić życie wieczne w Niebie. 

Domowy HAND MADE

Na robienie domowej białej kiełbasy, jeszczem za cienka w uszach. Ale chleb, babka i jajka to już bliższa mi bajka. Dlatego zakasałam rękawy i wzięłam się do roboty. Upiekłam mały koszyczkowy chlebek, słodką babkę oraz wybarwiłam jajka. W końcu tradycja do czegoś zobowiązuje!


Wesołych Świąt! Happy Easter! God Påske!

2 komentarze:

 1. Wszystkiego Najpiękniejszego:)
  A tego Tromso bardzo Ci zazdroszczę. Raz byłam, wciąż pamiętam:)
  Pozdrawiamy!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Można by powiedzieć, jaki ten świat mały ;) również życzymy Wesołego Alleluja! I samych pyszności ;)

   Usuń

Jeśli już zbłądziłeś w bastaleny strony, jesteś o komentarz mile poproszony ;)

Drogi "Anonimie" Ciebie też nie minie. Wpisz, proszę, w komentarzu chociaż swoje imię ;)